Home » Gyvenimas » protiniai dantys suteikia proto juos išsirauti laiku

protiniai dantys suteikia proto juos išsirauti laiku

protinis trololoPagaliau nudirbtas didis darbas! Po beveik metų laukimo atsisveikinau su protiniais dantimis! O viskas prasidėjo dar pernai gegužę ar birželį, kai užsiregistravau Žalgirio klinikoj konsultacijai dėl breketų… Gydytojas-odontologas liepė pasidaryti panoraminę rentgeno nuotrauką, o ją pamatęs, pasiūlė kuo greičiau išsitraukti protinius dantis, kadangi vienas auga itin blogai ir gali pradėti kliudyti šalia esantį dantį!
Taigi, nuėjus užsiregistruoti konsultacijai pas chirurgą, registratūroje pasakė, jog artimiausia laisva vieta – liepos mėnesį, o vasarą tai aš juk į Olandiją keliauti turėjau! 3 sekundes pasvarsčiau ir nusprendžiau, jog tiek laukus, dar palauksiu -pasakiau, kad vasara išvažiuoju, tai ateisiu užsiregistruoti rudenį. Atėjus rudeniui reikalai taip susiklostė, jog grįžau nebe į Vilnių, o į Klaipėdą, tad Žalgirio klinika liko už 300 km.

Didysis kančių kelias prasideda!

1. Tačiau dar 2012-ųjų gruodį, paskambinau į Žalgirio kliniką ir užsiregistravau konsultacijai. Eilė buvo apie 2 mėnesiai (visada bent 1-2 mėn), tad mane užrašė vasario mėnesiui.
2. Tam, kad konsultacija būtų nemokama, reikia turėti siuntimą iš savo odontologo (be siuntimo, konsultacijos kaina nuo 37 iki 90 lt). Viskas labai paprasta – nueini į savo kliniką ir pasakai, kad nori išsirauti protinius dantis ir tau reikia siuntimo. Manęs dar paklausė kokiu tikslu juos noriu rautis, tad parodžiau rentgeno nuotrauką ir pasakiau, jog taip liepė chirurgas. Viskas. Siuntimas gautas! Tik reiktų nepamiršti, jog siuntimas galioja 1 mėnesį!!!!
!!!SVARBU!!!Jei registruositės ne telefonu, o nuėję į Žalgirio kliniką, tai siuntimą jau turėkite su savimi, nes jį reikės pateikti registratūroje!
3. Į konsultaciją man reikėjo atsinešti siuntimą ir rentgeno nuotraukas. Jeigu jūs jų neturite, tai lieps jas pasidaryti vietoje. Su siuntimu, nuotraukos kaina apie 7 lt (be siuntimo 57 lt).
4. Konsultacijos metu, dantis apžiūri gydantis gydytojas, įvertina dantų gydymo prognozę, aptaria galimus gydymo būdus su pacientu. Gydymo būdą dažniausiai galima pasirinkti pačiam.

Dantų šalinimo būdai.
1. Rovimas odontologo kabinete, kėdėje.
Raunama naudojant vietinę nejautrą, dantys pašalinami per du kartus (iš pradžių išraunami du dantys vienoje pusėje, o jiems užgijus (po 3-4 savaičių),  kitoje pusėje)

Pliusai:
—>Operacija trunka apie valandą;
—>Gijimas vyksta namie (nesu tikra ar čia labai pliusas);
—>Greičiau atsigauna organizmas;
—>Nereikia savaitę valgyti jogurtų ir skysto maisto.

Minusai:
—>Kainuoja (dėl kainos nesu tikra, vienas pažįstamas sakė, jog jam abu dantis ištraukė už 100 lt. Kainavo priemonės ir vaistai). Be siuntimo kaina svyruoja nuo 140 iki 250 lt už dantį;
—>Reikia pačiam labai prisižiūrėti, kad žaizdos gražiai gytų;
—>Reikia reguliariai apsilankyti pasirodyti kaip viskas gyja ir išsitraukti siūlų;
—>Jauti kaip odontologas drasko tavo žandikaulį. Jauti vibracijas. 

Daugiau pliusų ir minusų galite paskaityti Klecko bloge, nes jis pasirinko būtent šį dantų šalinimo būdą.

2. Operacija guldant
į ligoninę.
Operacija vykdoma pasirenkant vieną iš trijų būdų:
1) Naudojant vietinę nejautrą.
Realiai tai čia tas pats kas operuotis odontologo kėdėje. Suleidžiami vaistai nuo skausmo. Tačiau jei jau pasirinkote gultis į ligoninę, labai abejoju, jog operuos šiuo būdu. Beje, mano šeimos gydytoja nerekomendavo rinktis vietinę nejautrą, nes dažniausiai tie nervai, kurie siekia protinius dantis neužsimarina ir operacijos metu gali būti jaučiamas skausmas.
2) Intraveninė nejautra. Iš tiesų, tai nesu tikra ar ji taip vadinasi, tačiau anesteziologė minėjo, jog šis būdas yra tarpinis tarp vietinės nejautros ir narkozės. Esmė ta, jog operacijos metu nebūni visiškai praradęs sąmonės, tačiau būni labiau apsvaigęs nei, kad operuojant tik su vietine nejautra. Sakė jausmas toks, lyg būtumei apsvaigęs nuo alkoholio.. : ))
3) Bendrinė nejautra (narkozė). Dirbtinis užmigdymas. Operacijos metu nejaučiamas visiškai joks skausmas.

Pliusai:
—>Operacija nekainuoja;
—>Vienu užmigimu išraunami visi dantys;
—>Nuo paguldymo į ligoninę esi nuolatos prižiūrimas: matuojama temperatūra, kraujo spaudimas, leidžiami antibiotikai. Jei reikia ir vaistai nuo skausmo.

Minusai: 
—>5-7 dienas teks praleisti ligoninėje;
—>Priklausomai nuo gijimo, pirmąsias dienas teks valgyti per šiaudelį jogurtą ar šiaip skystą, atvėsusį maistą;
—>Jei bus daroma su narkoze, tai organizmas patirs didesnį šoką ir šiek tiek ilgiau užtruks kol jis atsigaus;
—>Draudžiama sirgti (net sloga, herpesu ar mėnesinėmis);
—>Nepasirinksi palačioko!

Mano istorija.
protiniai_dantys
Iš keturių dantų, visiškai išdygęs buvo tik vienas (viršuje), ir tai netinkamai. Kiti trys išsidirbinėjo ir sudygo kaip norėjo. Du lyg ir buvo šiek tiek prasikalę, o trečias dygo taip, kaip antram paveikslėlyje. Dėl jo čia ir užvirė visa ši kova..

Taigi, sniegingą balandžio antradienio rytą, 10:15 val., vietos laiku (guldymas į ligoninę yra nuo 8 iki 11 val.), su būtiniausios svarbos daiktas prikrauta taše, jau stovėjau prie 114 kabineto. Neilgai trukus, kabinete jau pasirašinėjau dokumentus, jog sutinku su visomis sąlygomis (kad esu sveika, susipažinau su visomis galimomis nelaimėmis operacijos metu ir t.t. ir pan.). Visai maloni seselė palydėjo mane į 7 palatą 4-tame aukšte.

Pirmos valandosPirmąją dieną vyksta tik guldymas ir pokalbis su gydytoja bei anesteziologe. Gydytoja smulkiau papasakojo kokia dantų sudygimo situacija, kaip ir kas vyks operacijos metu ir kokios galimos pasekmės.
O pasekmės buvo galimos tokios:
a) Viršutiniai dantys (ar tai vienas dantis) gali būti sujungti vienu kanalu su sinusu, tad jei išrovus dantį šis kanalas bus atvertas, gali prasidėti sloga.
b) apatiniai dantys gali būti arti nervo, atsakingo už apatinės lūpos ir smakro jautrumą, tad nutraukus nervą galima tiesiog kurį laiką nejausti lūpos ir smakro. O blogesniu atveju ir visą gyvenimą.
Mane nuramino, jog nei vienas iš šių atvejų man neturėtų nutikti, kadangi dantys nesiekia šių nervų ir sinuso kanalo. Tada dar svarstėm kokį nejautros tipą pasirinkti. Vietinę nejautrą iškart nurašėme kaip netinkamą, tad man liko pasirinkti tarp intraveninės ir bendrosios (narkozės). Leido pagalvoti iki kitos dienos, kai vyks operacija.
Tą patį antradienį, anesteziologė išklausinėjo ar esu sirgusi, ar gal sergu kokiom nors ligomis, ar esu kam nors alergiška bei nurodė nuo 19:00 val nieko nebevalgyti, o nuo 00:00-01:00 nieko nebegerti.

Trečiadienį, maždaug 7 val ryto, trankydamos duris prižadino seselės. Atėjo suleisti vaistų mano palačiokei bei pranešė, jog viską susitvarkytumėm, pravėdintumėm palatą, nes prieš 08:00 bus gydytojų vizitacija. Pasijaučiau kaip tą savaitę Lietuvos karo akademijoje.. Viską susikroviau gražiai į tašę, iiiidealiai pasiklojau lovą ir neilgai trukus į palatą sugužėjo gal 3 gydytojai ir dar kokios 4 praktikantės baltais chalatais.. Betrūko tik, kad pasveikinčiau juos atiduodama pagarbą.. Kažkaip labai nejaukiai pasijaučiau palatai prisipildžius.. Gydytojai apžiūrėjo mano palačiokę, 50-60 m. moteriškę, kuriai prieš kelias dienas buvo išoperuota seilių liauka.. Į mane labai dėmesio nekreipė, tiesiog pasakė, kad čia “new girl, kuriai šiandien bus atliekama protinių dantų šalinimo operacija“.

Šiek tiek vėliau, dar kartelį aplankė gydytoja ir pranešė, jog jei dar ir nepasirinkau, tai ji nusprendusi mane operuoti naudojant bendrinę nejautrą (narkozę), kadangi tas lygiagrečiai besiilsintis dantis atrodo gana sudėtingai, o dar tos mano didelės išgąsčio akys… Visiškai neprieštaravau šiam nuosprendžiui.

Apie pietus turėjo būti mano operacija. “Tave operuosime tarpe nuo 11 iki 15 val.,  priklausomai nuo to kaip seksis kitos operacijos” – tarė man gydytoja. Ok, vadinasi gali būti, jog iki 15 val. turėsiu nevalgyti ir negerti. CHALLENGE ACCEPTED!

Apie 12:30 val. išgirdau rėkiančiu balsu per koridorių skanduojamą mano pavardę. Tai buvo piktoji raganos duktė baltu chalatu. Ji tiksliai ne ta koja buvo išlipusi iš lovos tądien! Rėkė ant manęs kaip beprotė, kad nelauksianti nė minutės, lyg būčiau turėjus nuo 11 val. jau laukti jos prie palatos durų, o gal net lifto. Žiauriai sunervino, bet stengiausi ignoruoti jos įsiūtį ir susitaikyti su ta mintimi, jog ne visos seselės yra ištekėjusios ir naktį praleidžia su mylinčiu ir geidulingu vyru..

Operacinėje manęs jau laukė žaliais chalatais apsirėdžiusios gydytoja, anesteziologė bei seselės. Padavė man žaliąjį operacinės fraką, kurį ant nuogo kūno (ok, leido pasilikti su timpėmis..) turėjau apsivilkti prie durų. Whatever, galvoju, kad ir nuogai po koridorių dabar reiktų prabėgti… Tegu greičiau mane užmigdo ir pašalina tuos svetimkūnius.. Po to, nuvedė į operacinę, atsiguliau į odontologo kėdę, o man užugalvy sėdėjusi anesteziologė kalbėjo apie mano nagus, kurie buvo spalvoti… “oi, kaip gražu, visai kaip velykiniai margučiai”. Iš tiesų, tai dirbusi anesteziologė buvo LABAI maloni. Tuo metu, kol ji man lakštingalos balseliu į ausį suokė raminančias kalbas, seselė statė kateterį. Nežinau ar pamačiusi mano padidėjusias iš išgąsčio akis, ar tiesiog taip ir turėjo būti, bet ji paliepė man suleisti kažkokių vaistų nuo skausmo ir tada beišgirdau burtažodį “deguon…” (turėjo būti “deguonies kaukę”), po kurio išsijungiau…

…nesu tikra ar tai vyko narkozės metu, ar jau gulint pooperacinėje, tačiau sapnavau savo ex. Siužeto jau nebepamenu, bet pats sapnas buvo tooks labai krūtas: visas švytintis ir su baltais spindulėliais.. Kaip kad per filmus mėgsta rodyti!sapnas

Sapną nutraukė kažkieno žodžiai, klausiantys ar sugebėsiu persiridenti į kitą lovą. Kažką lyg ir sumurmėjau, persiridenau ir vėl nusmigau.. Tada jau pabudau savo palatoje, prijungta prie lašelinės ir su kruvinais marliais burnoje. Už kelių minučių seselė atnešė dvi plastmasines talpas su ledais ir prirėmė man prie žandų..

Nejaučiau apatinės lūpos ir smakro. Pamaniau, kad atkirto nervą. Išsigandau, bet nusprendžiau nereaguoti iš anksto ir palaukti bent porą valandų.

Kadangi buvau be akinių, o be akinių mano regėjimas toli gražu nėra 1, plius nepamirškime, jog mane tebevaldė lengvas svaigulys, tai kaip per miglą pamačiau juodus plaukus ir akis žiūrinčias į mane. Vaizdas buvo panašus į Cat Lady ir pagiežos mergaitės mišinį. Tai buvo mano naujoji palačiokė. 50-ties metų moteriškė skilusiu žandikauliu. Ją primušė sugyventinis, kuris po to ją lankė. Žodžiu, istorija verta laidos “24 valandos“.
PalačiokėTiesą sakant, ta valanda praleista palatoje po operacijos, gulint prijungtai prie lašelinės ir galint normaliai judinti tik kojas ir dešinę ranką, buvo žiauriausia per visas dienas praleistas ligoninėje. Jaučiausi kaip paralyžiuota. Kūnas nevaldomas, o mintys laksto kaip patrakę. Raminau save, jog tuoj tuoj sulašės ir galėsiu atsisėst, bet tada atnešė dar vieną pūslę su tirpalu ir kančios tęsėsi.. Tada mąsčiau apie tuos žmones, kurie taip ir tegyvena – lovoje. Įkalinti savo kūne..
Prisiekiu, kaip džiaugiausi kai viskas sulašėjo ir galėjau atsisėsti! Nors ką ten sėstis, iškart šokau iš lovos, skambinau mamai ir ėjau pasivaikščiot po koridorių! Nežinau ar dar veikė vaistai nuo skausmo, bet nieko neskaudėjo. Galėjau normaliai kalbėti, o nuo lašelinės jaučiausi pilna jėgų. :)

Grįžus į palatą, aplankė seselė ir suleido vaistų nuo tinimo (į užpakalį!!). Ir antibiotikų per kateterį.Ponas Kateteris Dar pamatavo temperatūrą ir kraujo spaudimą. Žodžiu, šokinėjo aplink mane kaip apie princesę. :)
Tiesa, labai įdomu buvo tai, jog kartais bėgdavo iš nosies kraujas.. Gydytoja sakė, jog tai nieko baisaus, ale pasitaiko…
Tą vakarą nuėjau miegoti apie 2 nakties, nes palačiokė pasakojo savo viso gyvenimo istoriją.

DIENOTVARKĖ.
Kiekvieną dieną apie 7 ryto ateidavo seselė ir suleisdavo antibiotikus bei pamatuodavo temperatūrą.Patinėlė aš
8 ryto – pusryčiai, į kuriuos pakviesdavo duris trankanti seselė – “Valgyt prašom“.
Tada tarpe iki 9 val. būdavo vizitaciją į tvarstomąjį, kur apžiūrėdavo kaip gyja žaizdos. Man gijo pakankamai gerai, be jokių komplikacijų. Patinęs buvo tik vienas žandas (tas, kur abu dantys buvo neprasikalę). Bet užtat su ponu Varlium buvom panašūs.. :)) 13-14 val. – pietūs (maždaug valandą prieš – antibiotikų dozė). 17-18 val. – vakarienė (vėlgi, valandą prieš – antibiotikai). VakarojamIr dar vieną antibiotikų dozę gaudavau apie 22 val. Visu kitu laiku buvo galima daryti ką nori. Tai dažniausiai priimdavau svečius, žiūrėdavau “Ink Master” bei “Smallville” arba žaizdavau Sims’us. Na, arba bandydavau suprasti ką man nori pasakyti palatos “draugė”..

LIGONINĖS MAISTAS.
Valgykloje valgiau tik atvykimo dieną (barščių sriuba) ir dvi paskutines, buvimo ligoninėje, dienas. Ne dėl to, jog neskanu, tiesiog turiu savotišką kompleksą eiti valgyti į nepažįstamą vietą, iš ne savo indų, tarp nepažįstamų žmonių. Juolab, kai jie visi čepsi ar siurbia per šiaudelius. Brr.. Na, ir šiaip, kai stresuoju ir svetima vieta, man dingsta apetitas.. Tad pilnai užteko 3 mažų jogurto indelių per dieną.

Kai jau žaizdos šiek tiek apgijo ir atsibodo jogurtai, nuėjau į valgyklą (iš tiesų, tai kasdien sau sakydavau “na va, ryt būtinai eisiu papusryčiauti!”. Nenueinu. “Gerai, nueisiu papietauti!”. Nenueinu. “Na, tai būtinai vakarienės!!!” Šis teroras su savimi truko keturias dienas. Sekmadienį nuėjau į valgyklą. Ir užtaikiau, kai budėjo skaniai gaminanti seselė! Pusryčiams buvo varškės ir miltų virtinukai; pietums – sriuba su makaronais bei daržovėmis ir šnicelis, miežinių kruopų košė bei salotos; ir ką tik prisiminiau, jog vakarienės nevalgiau, kadangi man pasirodė ne kažką vakarienei valgyti silkę ir burokėlius, kurių nemėgstu. O tai ką valgiau, buvo tikrai skanu!
Kitą dieną pusryčiams buvo kietai virtas kiaušinis ir batonas su sviestu bei sūriu. Suvalgiau tik kiaušinį.

LANKYMO VALANDOS.
Lankymas yra neribojamas! Nors rašoma, jog iki 19 val, tačiau pas mane draugai sėdėjo iki 22 val. ir niekas nieko nesakė. Šiaip gal priklauso nuo budinčios seselės, nes vienos labai smagios ir draugiškos, o kitos išdidžios ir nelinkusios būti malonios.
Darbai vyksta

Čia, jei ką, ne mes su draugais puotavom.. Čia, tiesiog, tokia tvarka vyksta remontai klinikoje..

PALATOS, DUŠAI, VALGYKLA.
Ligoninėje palatos yra dvivietės. Vienose palatose yra atliktas remontas, kitose – ne. Mano palata buvo be remonto, tačiau, visai jauki ir tvarkinga. Palatoje yra atskirai kambarėlis su kriaukle bei veidrodžiu ir kitas kambarėlis su tualetu. Palatoje yra ir balkonas (paveikslėlis aukščiau su butelaičiais!).
Palata

Dušo patalpa, tikriausiai, įrengta neseniai, nes viskas nauja ir tvarkinga. Rakto nuo dušo reikia paprašyti budinčių seselių.
voniaTam pačiam aukšte yra jauki valgyklėlė su šaldytuvu, kuriame galime pasidėti savo maistą. Aš ten laikydavau jogurtus, niekas nieko nepavogė.

BURNOS PRIEŽIŪRA PO OPERACIJOS.
Tą dieną po operacijos negalima skalauti burnos ir spjauti seilių. Viską ryti, kad ir su kraujais. Kitą dieną jau privaloma valytis dantis bent du kartus per dieną ir kaskart po valgio skalauti specialiu skysčiu, kurį duoda.puiklapiu-tamanu-aliejus
Dažniausiai po operacijos įplyšta lūpų kampučiai. Man įplyšo tik vienoje pusėje, ten kur buvo sudėtingesnė dantų situacija. Kadangi apie tai žinojau jau iš anksto, tai buvau pasirūpinusi “Puiklapių aliejumi” bei pipirmėtės skonio Aubrey linijos vazelinu. Aliejumi nuolatos tepdavau žaizdelę ir va per savaitę su trupučiu ji jau užsitraukė.:)
Skausmingiausia valytis dantis, kai jau pradedi valgyti normalų maistą. Nes jis, kaip tyčia, apsivelia aplink siūlus ir norint iškrapštyti maisto likučius, būtina vėl sujudinti žaizdą.vieno danties sepetelis
Jei neturite, tai patarčiau įsigyti vieno danties šepetėlį. Jis puikus pagalbininkas tokioje situacijoje ir apskritai kasdieniam naudojime! Asmeniškai aš, turiu tris dantų šepetėlius: normalaus dydžio vidutinio kietumo, mažesnį su aukso dalelėmis (jis turi ilgus šerelius) bei šį vieno danties. :)
Dabar jau esu namie, valgau kaip ir viską, nors nuo vakar buvau sumąsčius vėl grįžti prie “jogurtų dietos”, kadangi nenoriai man tos žaizdos pradėjo gyti.. Išsigandau, kad neužtintų žandai ir nereiktų grįžti į ligoninę..

Advertisements

2 thoughts on “protiniai dantys suteikia proto juos išsirauti laiku

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s